Kasulikku akudest ja laadijatest

Kuidas teha nii, et sülearvuti akud peaks vastu kauem?

  • Kui on võimalus voolu saada adapteriga, ära hoia akut arvutil taga
  • Ära jäta sülearvutit külma kätte (näiteks talvel ööseks autosse) ega ka liigse kuuma kätte
  • Uue aku puhul tee mõned laadimise-tühjenemise tsüklid (lae aku täiesti täis ning lase sellel sülearvutit kasutades tühjaks saada)
  • Sülearvuti akud peaks normaalsetes tingimustes vastu pidama umbes 500 laadimise-tühjenemis tsüklit, enne 12 kasutuskuud ei tohiks olla märgatavat kestvuse lühenemist

Hea äripäeva artikkel teemal “Kuidas sülearvuti aku kauem vastu peaks”

Kuidas seadistada enda sülearvuti akut säästvaks – laptopid.ee lehelt

Millised faktorid määravad sülearvuti akude kestvuse?

Aku kestvust mõjutavad 5 peamist faktorit:

  • Aku suurus – teisisõnu aku mahtuvus. Mida rohkem suudab aku energiat talletada, seda kauem suudab see toita sülearvutit. Näiteks 9 elemendiga aku peab vastu kauem kui 6 elemendiga aku ning 6600 mAh aku peab vastu kauem kui 4400 mAh aku.
  • Temperatuur – madalatel temperatuuridel peavad sülearvuti akud vastu vähem
  • Tühjenemise kiirus – mida kiiremini aku tühjeneb, väheneb võrdeliselt ka mahtuvus
  • Aku ajalugu – ehk kuidas olete ise enda akut hooldanud. Uue aku puhul laadimise-tühjenemise tsüklid, ülelaadimine, aku jätmine külma/kuuma kätte.

Sülearvuti aku valimine

Mitme elemendiga aku valida?

Esmalt tuleks kindlaks teha, kas olite rahul eelmise aku vastupidavusega uuest peast või oleks mõistlik valida suurema elementide arvuga aku, mis  tõstab  sülearvuti töökestvust. Siinkohal tasub kindlasti silmas pidada, et rohkem elemente tähendab sülearvuti akude puhul ka suuremaid mõõtmeid.

Suurema elementide arvuga aku ulatub pisut sülearvuti tagant välja või jääb põhja alla nö. jalaks ehk tõstab arvuti tagumist osa veidi kõrgemale. Lamedal pinnal nagu laud suunab selline aku klaviatuuri mugavalt kasutaja poole.

Kuidas leida ühilduv aku?

Teiseks tuleks otsida enda sülearvutile sobiv aku. Kõige lihtsam variant selleks on võtta meiega ühendust ja küsida. Garanteerime kiire vastuse ning hea hinna. Juhul kui teate enda sülearvuti mudelit, on võimalik selle järgi Googlest leida ühtiva aku mudel.

E-poe paremal üleval servas on samuti otsing, kuhu enda sülearvuti mudeli võite sisse trükkida ning vasteid vaadata. NB! Võimalik, et kõik sülearvuti mudelid pole ühilduvate mudelite nimekirjas. Seega kui te e-poe otsinguga vastet ei leia, soovitame ikkagi ühendust võtta – kaup võib olla olemas kuid nimekirja lisamata.

Kuidas valida sülearvutile laadijat?

Kõige lihtsam ning mugavam variant on jällegi teha meile paring koos enda sülearvuti mudeli nimega, millele laadijat vaja on. Teiseks variandiks on vastavad sülearvuti laadijad meie e – poest ise üles otsida.

Laadija näitajad

Selleks oleks vaja teada laadija väljundpinget (output voltage) ning otsiku mõõtmeid. Väljundpinge leiate vana laadija pealt. Amprid ning vatid võivad erineda, need määravad vaid laadija võimsuse. (W = A x V)

Otsiku mõõtmed

Meie e – poes on otsikute andmed järgmise seaduspärasuse järgi: 4.8×1.7 mm tähendab seda, et otsiku välisdiameeter on 4.8mm ning sisediameeter 1.7mm. Otsiku saate ära mõõta nihikuga või kasvõi joonlauaga. Pildil vasakul on näidatud välidiameeter ja paremal sisediameeter.